Hobbi Kutyaiskola, egyéni foglalkozások az egész országban!

Minden magatartás probléma megoldható?

Minden magatartás probléma megoldható?

Nagyon sok viselkedésproblémával keresik meg a szakembert a gazdik. Azt remélve, hogy a kutyakiképző megoldja a kutya és a gazda problémáját. Vajon minden, a normálistól eltérő, magatartást meg tud oldani a kiképző? Mitől függ ez?

Értelemszerűen függ attól, hogy mennyi ideje áll fenn a probléma. Mikor kezdődött, mennyi idős volt a kutya. Milyen múlttal rendelkezik. Milyen az idegrendszere és még lehetne sorolni.Arról már beszéltünk, hogy a pici korban ért hatások, nagyon nagy mértékben meghatározóak lesznek a kutya életében. Egy zárt ketrecben tartott kölyökállat, hiába kerül jó helyre, a szorongás, a zárt tér hatása, hogy nem tud megfelelően játszani, nem alakulnak ki kötődések egész életében hatással lesz a kutyára. Félőssé válhat, agresszívvá más kutyákkal szemben, ijedős lehet hangokra, a simogatásokra. Tapasztalatok szerint persze minden ilyen jellegű, szerzett múlton lehet javítani. De váratlan helyzetekben , még ha csak kis mértékben is, az idegrendszer ” terheltsége” miatt, a múltban szerzett tapasztalatok és félelmek vissza fognak térni egy váratlan reakcióban. Mégis mi az oka annak, hogy egy „sérült idegrendszerű” kutya tud javulni. Feltehetőleg azért, mert az idegrendszernek vannak tartalékai. Ha megszűnik a rossz körülmény, azok a sejtek, amelyek még ép információkat tudnak tárolni, azok reagálni fognak a pozitív élményekre, amelyeket pl. egy új helyen, új gazdával kap a kutya. A rossz körülmények között tartott kutya elkezd vidámabb lenni, megtanul játszani. Persze ennek mértéke mindig attól függ, milyen körülmények között élt addig a kutya, és milyen mértékű léptékkel próbálnak meg rajta javítani. Vannak esetek, amelyek csak hetek, akár hónapok múltán kezdenek javulni kisebb vagy nagyobb mértékben.

Egy alkalommal olyan németjuhász kutyával kellett foglalkozni, amely alig volt egy éves. Gyakorlatilag minden emberi mozdulatra negatívan reagált. A meglepő az volt, hogy az öröm jeleire is támadott. Sajnos a kutya teljesen tönkrement. A múltat ilyen esetben megfejteni nagyon nehéz. Főleg azokban az esetekben, amikor menhelyről hozzuk el a kutyát, ahova nem biztos, hogy a gazda vitte be a kutyát, hanem utcán találták.

Mennyire fontos tudni, mi történt a kutyával. Van-e jelentősége annak, hogy milyen életet élt a kutya. Képzés szempontjából nem feltétlen kell tudni, bár sokat segítene, mi történt a kutyával. Egy jó szakember az nélkül is fogja látni a kutya jelzésrendszeréből, mit kell tenni. Az eredményesség szempontjából azonban fontos. Nem mindegy mennyi ideig terhelődött a kutya idegrendszere egy negatív környezetben, kölyökkutya volt-e, vagy sem, ingerszegény vagy zajos környezet vette őt körül, ember vagy kutya okozta a negatív élményét a kutyának. Nagyon fontos az új gazda személye is. Az, hogy mennyire érti a kutya jelzésrendszerét. Idejében kér-e szakembertől segítséget. Lesz  e türelme egy sérültebb kutyával a gyógyulás útját végigvinni. Mi lesz az a cél, amikor már azt mondják majd, mindent megtettek. Hol lesz az a pont, amire azt mondják majd, hogy így már együtt tudnak élni a kutyával. Ismertem olyan kutyát, amelyik már négy hónaposan komolyan megharapta az embereket, köztük a gazdájukat is, akkor, amikor nem az történt, amit akart. De kutyákkal remekül kijött, és pontosan tudta a dolgát, ismerte a jó reakciók jelentőségét, és ha kellett megadta magát, behódolt. Ebből arra lehet következtetni, hogy a kennelben valami olyan történhetett, amit az emberrel kötött össze és nem a kutyákkal.

De mi a helyzet akkor, ha egy kutya egy gazdánál nő fel, és mégis, olyan, mint egy vipera. Acsarkodik, rendkívül gyorsan és agresszívan támad. Leginkább akkor, amikor negatív élményként él meg valamit. Nos, sajnos ilyen kutyát is láttam. Az esetet nem részletezem, de egyértelmű volt, hogy a gazda bizonytalansága és a nem egyértelmű információk hatására vált ilyenné a kutya. És mit lehet ilyenkor tenni. Lehet kísérletezni, elvinni egy farmra, remélve, hogy az idegrendszer megnyugszik és bizonyos mértékben regenerálódik. Azonban ilyenkor mindig óvatosnak kell lenni, mert sose lehet tudni, hogy mikor, melyik pillanatban, vagy mozdulatra, eseményre fog újból vicsorgó vadállattá válni kutyánk, és mikor fog villámgyorsan támadni. Sajnos, ami egyszer sérültté vált – legyen bármely testrészünk, idegrendszer, az sosem lesz már olyan, mint régen. Megbízhatatlan lesz, és mindig kell arra készülni, hogy a régmúlt hatása váratlan helyzetekben, vagy a múltra, a negatív esemény hatására kiváltódhat egy negatív reakciót.

És mi a helyzet pl. egy fajtára jellemző negatív viselkedésekkel. Ismerjük, hogy az utóbbi időben a spániel tenyészetekből agresszívvá váló kutyák kerülnek ki. Biztos mindenki hallott már a spánieleknél gyakrabban fellelhet agresszióval járó idegrendszeri károsodás. Vajon túltenyészet, vagy rossz kezelés?

Ismertek olyan hibák  génekben, amelyek befolyásolják az idegrendszer működését, esetleg bizonyos esetekben agresszióhoz vezethetnek. Lehet, hogy a spánieleknél ez gyakoribb. Jómagam ezt nem tudom megítélni, de állatorvosok szerint ebben a fajtában egy gyakran előforduló jelenség. Erdélyi pásztorokkal tartott interjúban az derült ki, hogy fent a havasokban, a terelésre használt puli kutyákat bizony elég keményen tartják. Az a puli, amelyik megharapja a nyáj tagjait, azt előbb utóbb , ha nem javul a helyzet, bizony elpusztítják. Részben azért, hogy az agresszió ne terjedjen el, azaz az agresszív egyed ne tudjon utódot hozni a világra, ezzel kockáztatva azt, hogy genetikában kódolt, agresszióra hajlamos kölykök szülessenek a világra. Ez egyfajta szelekció is. Ez hasonló lehet, mint amikor vadászok erdei állatokat lőnek ki, hogy a populáció ne szaporodjon el nagyon, így biztosítva az életben maradásukat.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail-címet nem tesszük közzé.

A honlap további használatához a sütik használatát el kell fogadni. További információ

A süti beállítások ennél a honlapnál engedélyezett a legjobb felhasználói élmény érdekében. Amennyiben a beállítás változtatása nélkül kerül sor a honlap használatára, vagy az "Elfogadás" gombra történik kattintás, azzal a felhasználó elfogadja a sütik használatát.

Bezárás