Hobbi Kutyaiskola, egyéni foglalkozások az egész országban!

Mit lehet tenni, ha agresszív kutyánk van?

Mit lehet tenni, ha agresszív kutyánk van?

Mikor nevezünk egy kutyát agresszívnak, és mennyire keverhető az agresszió a frusztráltsággal, a bizonytalanságból eredő acsarkodással, támadással, odakapással.

Alapvetően az agresszió a rossz bánásmódból ered. Előfordul, hogy genetikai eredetű. Ha nem úgy foglalkoznak a kutyákkal, hogy az számára érthető akkor a kutya könnyen válhat harapóssá, harciassá, könnyen támadóvá válhat idegenekkel, rosszabb esetben a gazdával szemben.

Hogyan foglalkozzanak a kutyáikkal?

Milyen módszereket alkalmazzanak az agresszió elkerülésére?

Legyen egyértelmű a kutyával való foglalkozás, kommunikáció. Sokszor észre se veszik a gazdik, hogy mást mutatnak kezükkel a kutyájuknak, mint amit mondanak. A kutya hibázik ezért, amiért persze kap egy leszidást, vagy egy rossz utasítást. Ha ez hosszú ideig így történik, a kutya megzavarodik. Szeretne az ilyen feszült helyzetekből kimenekülni. Mivel a gazda továbbra sem érzi, érti, hogy a kutya miért nem fogad szót, vagy miért nem tudja a feladatot végrehajtani, ezért a kutya felvesz egy védekező pozíciót, magatartást.

Védekező pozíciók, magatartások:

 • Morgás a gazdára, esetleg meg is harapja
 • Nem fogad szót, mivel nem tudja mit kell csinálnia
 • Félőssé válik
 • Bizonytalan lesz
 • Ugatós lehet
 • Nem jön be a hívó szóra
 • Idegeneket támadhat meg
 • Genetikailag gyengébb idegrendszerű kutyák idegrendszeri károsodása
 • Más kutyákkal nem tud játszani, morog és megtámadja őket
 • Kapkodóssá válik

Kutya testbeszéd – kutya viselkedése: agresszív,boldog,nyugodt, farkát behúzó

Hogyan lehet ezeket a agresszív magatartás problémákat megelőzni?

Agresszió, félelem, bizonytalanság jelei

 • Az agresszió jele: vicsorgás, fogak mutogatása
 • Félelem jelei:         lelapuló fülek, behúzott farok, földre lapulás                                                                                                                                                                Félelem jelei kutyánál
 • Bizonytalanság jele: vicsorgás és behúzott farok együtt, nem egyértelmű támadás, kapkodás, ugráló mozdulatok

Szakemberhez forduljanak.  A tapasztalt és lelkiismeretes szakember kiválasztását egy másik cikkben fejtem ki.

Morog a kutya a gazdára egyes szituációban.

Amikor egy kutya elkezd morogni, azt jelenti, hogy a hierarchia még nem alakult ki közöttük. Ezért a kutya elkezdi tesztelni a gazdáját. Leméri, hol helyezkedik el a falkában. Mivel a gazda nem minden esetben képes helyesen kezelni a helyzetet, ezért a kutya rájön, hogy ha rámorog a gazdára, akkor az békén fogja hagyni. Ez pedig azt jelenti, hogy a gazda még nem alkalmas a kutya reakcióját helyesen értelmezni és a problémát megoldani. Az agresszióra agresszió válasz vajon helyes-e. Nem.                                                                                                                                                                                                                                                                                            Agresszív kutya

Figyeljenek arra, hogy a jó dominanciának nem az erőszakos fizikai terror a jellemzője. A kutya rendelkezik egészséges igazságérzettel. Pontosan tudja, hogy a fizikai korrigálás, vagy az erőszakos büntetés között mi a különbség. Ha sokszor túlzásba viszik, a kutya meg fogja bosszulni. Sokan felssziszenhetnek, hogy az állatok nem bosszúállóak. De bizony azok. Ezt jól megfigyelték már a vadonban élő oroszlánoknál is. Az oroszlán kicsinyeket megölő hiénákon, kegyetlen bosszút álltak, amikor erre alkalmuk nyílt. Látszólag minden ok nélkül, az éjszaka közepén megtámadták a hiénákat, és halálra marták őket.

Nem fogad szót

 • Ha egy kutya nem fogad szót, akkor vagy nem érti a vezényszót – csak a gazdi hiszi azt, hogy már értenie kellene.
 • Nem éri meg szót fogadnia, mert a beosztottnak tekintett gazdának miért is fogadjon szót.
 • Olyan szituációban szeretnének a kutyával egy feladatot megoldani, amiben a kutya jól érzi magát és nem érett még arra, hogy végrehajtsa a gazdától elhangzott vezényszót. Vagy, csak egyszerűen nem éri meg neki szót fogadni, mert a kutya nem érzi jól magát a gazda társaságában. Unatkozik, nem értik meg, ezért inkább nem fogad szót.                                                        Ha pl. egy kölyökkutyát játék közben akarnak magukhoz hívni, abból a kölyökkutya nem szívesen jön ki, hiszen nagyon jót játszik a kutyatársaival vagy ilyen erős ingerek közepette még nem érett a kölyökkutya arra, hogy szót fogadjon.

Félős, bizonytalan, kapkodós kutya

 • Képzeljék el, ha a munkahelyükön a főnökük állandóan szidná önöket, vagy állandóan korrigálná önöket. Milyen lesz egy idő után a reakciójuk. Feltehetőleg vagy hepciáskodóak lesznek, vagy visszahúzódóak, vagy éppen állandóan támadóssá válnak, mert próbálják az igazságtalan megjegyzéseket elhárítani.

Agresszív németjuhász kutya

A kutyájuk ugyanígy érez. Félős, agresszív, acsarkodó vagy támadóvá válik. Ez egy védekező mechanizmus. Rájön a kutya, ha harap, akkor sokan félnek majd tőle, és békén hagyják. Akkor pedig nyugta lesz, azaz megteremti magának a nyugalmi állapot feltételeit. Ha jön egy szakértő kutyakiképző, vagy erősebb ember, aki jól korrigálja a kutyát, azt el fogja fogadni. Mégpedig azért, mert a hozzáértő ember, nem fogja feleslegesen macerálni a kutyát. És csak akkor fogja korrigálni és nem büntetni, amikor az szükséges, és csak annyi ideig, ameddig az szükséges. A kutya pedig megérti, hogy a hibáért helyes korrigálást kap, azt el is fogadja. De a nyugta meglesz, hiszen nem macerálják őt minden pillanatban. A korrigálások pedig korrektek, és pont annyi ideig fognak tartani, ameddig kell.

Ha egy kutya kapkodós, bizonytalan, akkor az idegenekkel szemben is ilyen mozdulatokat fog mutatni. Nézzünk egy példát. Egy németjuhász kutya rohant ki az ház kapuján, amely nyitva maradt, és az arra futó leány lábát próbálta meg elkapni. A támadás alapvetően nem volt igazi támadás. Inkább kapkodó mozdulatokkal próbálta meg elkapni a futó lány lábát, próbált ráugrani. Mivel a lány nem félt a kutyáktól, egyszerűen megállt. A kutya ekkor is próbált ráugrani és megfogni a lábát. Mindezt azért tette, mert a gazdája megjelent.

Ilyenkor bátrabakká válnak azok a kutyák, amelyeket nem jól kezelnek, ezért bizonyítani szeretnének. Valahol szeretnék a gazdának jelezni, hogy ők jó kutyák. Valójában a frusztráltság miatt csinálta bizonytalanul, kapkodósan a támadást. Az a kutya, amelyiket jól kezelik, az egyértelműen kirohant volna, ráfogott volna a futóra, és nem úszta volna meg ilyen szerencsésen.

 

Túltenyésztett, gyengébb idegrendszerű kutyák

Sajnos vannak olyan fajták, amelyeknél a túltenyészet az idegrendszer érzékenyebbé válásával is járt. Ilyenek a spánielek. Számtalan esetben a nem hozzáértő gazdik, annyira elrontották a kutyát, hogy az idegrendszerük nem bírta a terhelést. Olyan jellegű támadásokat produkáltak, amelyek villámgyorsak voltak, és kontrollálatlanul őrjöngővé tették a spániel kutyát. Sajnos ezen esetek egyike sem volt visszafordítható folyamat. Kutya vásárlása, vagy örökbefogadása előtt érdemes tájékozodni, a fajtáról. Inkább fórumokon kapják meg az igazi válaszokat. Ott a gyakorlatban tapasztalt véleményeket tudják elolvasni. Az ilyen fajtáknál még nagyobb szükség van a képzett szakember segítségére. Ha egy idegrendszerben károsodás lép fel, vagy 2-9 hónapos kor, az végleges és nem javítható magatartási zavart idézhet elő.

Spániel - túltenyésztett fajta idegrendszeri problémákkal

 

Egy kutya agresszív viselkedését komolyan kell venni, mielőtt bármi baj történne. Ha úgy gondolja, hogy egyedül nem tud megbírkózni a feladattal vagy megpróbálta, de nem tudja, hogy csinálja jól vagy nem halad előre, akkor keressen fel minket!

Kutyaiskolánkban a speciálisan az agresszió kezelésére kialakított szolgáltatásunk keretében segítünk kutyája viselkedésének korrigálásában és a megfelelő kutya-gazda kapcsolat kialakításában!

További információkat itt talál:

Agresszív kutya kezelése – kutya agresszió kezelése szolgáltatás

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail-címet nem tesszük közzé.

A honlap további használatához a sütik használatát el kell fogadni. További információ

A süti beállítások ennél a honlapnál engedélyezett a legjobb felhasználói élmény érdekében. Amennyiben a beállítás változtatása nélkül kerül sor a honlap használatára, vagy az "Elfogadás" gombra történik kattintás, azzal a felhasználó elfogadja a sütik használatát.

Bezárás