Hobbi Kutyaiskola, egyéni foglalkozások az egész országban!

Szegény gazdák, vagy szegény kutyák vagy…?

Szegény gazdák, vagy szegény kutyák vagy…?

Sokszor azon gondolkodom kit kéne sajnálni. Amikor egy kutyakiképző nagy lelkesedéssel, és megfelelő szaktudással megpróbálja a gazdi szeme fényét jó útra terelgetni. De a legnagyobb erőfeszítése ellenére is, a képzés kudarcba fullad. Nos, vegyünk egy példát. A gazda kutyája sokat ugat. A történetünk szempontjából mindegy hogy panelben, vagy kertes házban történik az ugatás. A szomszédot így is, úgy is zavarja. Már a feljelentés, és az őrület határán van a gazdi. De nem bír a kutyával.Ilyenkor fordulnak, jobb esetben, egy szakértőhöz.  Az egyéni képzés formájában, házhoz érkező kutyakiképző szinte azonnal észreveszi, miért ilyen ugatós a kutya. Hogy mindenki számára érthető legyen, nézzük meg, mik lehetnek az okok:
1. A kutya alapvetően jelző kutya. pl. Bichon Havanese, puli, mudi. 2. A kutya fél, bizonytalan. 3. A kutya és a gazda között a rangsor nem megfelelő. 4, Alapvetően a kutya van vezető szerepben. A gazdi meg azt hiszi, hogy ő falkavezér.Mit tehet a kutyakiképző. A kutyával történő foglalkozáson keresztül, megpróbálja a gazdát is átképezni. Ha a gazdi, jellemét tekintve tud határozott lenni, az már fél sikernek számít a megoldásban. De ha a gazdi egy végtelenül jóindulatú, vezető szerepre nem alkalmas egyén, akkor a történetnek szinte vége. És sajnos a kutya alig- alig fog változni, nem fog hallgatni a gazdára. A kiképzővel szépen elkezd dolgozni, de érdemi eredményt a kiképző távozása után nem fog tapasztalni a gazda. Miközben talán tudatában van annak, hogy rajta múlik minden, de lehet, hogy nem. Sajnos sok tulajdonos azt is elvárja kutyájától, hogy mint egy robot, minden feladatot elvégezzen. Pedig néha kompromisszumot kell kötni. Ha már sikerült egy ugatós , jelző ‘kutyát beszerezni, akkor számolni kell azzal, hogy a génekben hordozott tulajdonságok a felszínre is fognak kerülni. Egy jó képzéssel és megfelelő módon kezelt kutyával, ezen sokat lehet „javítani”. Ez persze azt jelenti, hogy dolgozni kell a kutyával. Mégpedig úgy, ahogyan a fajta jellege megkívánja. Egy terelő kutya nem biztos, hogy őrző-védő munkára lesz alkalmas. Persze lehet, de elsősorban a terelés, az agility, flyball amiben kamatoztatni tudja a genetikájában hordozott tulajdonságait. Ha nem megfelelő feladatra szeretnénk kiképezni és használni a kutyánkat, sok keserűség érheti a kutya tulajdonosait. Nos, ha van egy ugatós kutyánk, akkor a jó foglalkozás hatására egy csendesebb kutyát lehet belőle varázsolni, de ha többet ugat / jelez a kelleténél, azt el kell fogadni. Az ugatáshoz társuló jelzésrendszer megmutatja, hogy kutyánk valóban jogosan ugat-e vagy sem. Ezeknek az ismerete elengedhetetlen ahhoz, hogy tudjuk, kutyánk ugatása a magabiztosság jele, és nem bizonytalanságé. Nos, végül is nem tudom ki az, akit sajnálni kéne az ilyen képzésekkor. A kutyát, aki szegény továbbra is egy jóindulatú, de a kutyát nem ismerő gazdával kell leélje az életét. És ennek összes negatív következményével. Vagy a gazdát, akinek csalódás lesz az egész képzés. Vagy a kiképzőt, aki mindent megtett, mégis úgy kell elmennie, hogy nem volt sikeres. Sőt, még azt meg is mondják neki. Talán még híresztelik is. Miközben ő maga tisztában van azzal, hogy az egész helyzetet a gazda határozatlan, nem egyértelmű magatartása okozza.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail-címet nem tesszük közzé.

A honlap további használatához a sütik használatát el kell fogadni. További információ

A süti beállítások ennél a honlapnál engedélyezett a legjobb felhasználói élmény érdekében. Amennyiben a beállítás változtatása nélkül kerül sor a honlap használatára, vagy az "Elfogadás" gombra történik kattintás, azzal a felhasználó elfogadja a sütik használatát.

Bezárás