Hobbi Kutyaiskola, egyéni foglalkozások az egész országban!

Szilveszter, karácsony és a kutyánk viselkedése

Szilveszter, karácsony és a kutyánk viselkedése

Milyen lesz kutyánk viselkedése az ünnepek, karácsony és szilveszter alkalmával. Hogyan fogadja majd a sok illatot, melyek karácsonyi főzéskor terjengenek a  lakásban. A sok zsíros finom falatot, hogyan bírja majd a gyomra. Mert lássuk be, nehéz megállni, hogy kutyánk ne kapjon egy-egy finom falatot, mondán, neki is jár az ünnepi ételekből és hangulatból.

Ha valaki látta Jamie Oliver karácsonyi főzőműsorát, ott láthatja, hogy border collie kutyája bizony besettenkedett a konyhába, ahol Oliver főzőtt. A szakács meg is jegyezte, hogy a kutyája bárhol feküdhetne, de neki pont mellette a konyhában kell feküdnie. És persze, ilyenkor várja a potya húsfalatokat. Ilyenkor sok gazda hajlamos arra, hogy túletesse a kutyáját. Agyonbabusgassa. A kutya pedig ezt nem is érti, de azt tudja, hogy érdemes a gazdának ezt a viselkedését kihasználni a javára.

 

 

Várva az elcsenés lehetőségére

 

 

A karácsony után jön a szilveszter. Durrogtatás, lövedékek. Mit lehet ilyenkor tenni. Hogyan lehet felkészíteni a kutyánkat a lövésállóságra, a hangok közömbösítésére.

Félelelem

 • Teljes eredményt nem minden kutyánál lehet garantálni. Ez függ a fajtától, a kutyájuk egyéniségétől, az eddigi életmódtól, a gazda hozzáállásától.
 • Egy lakásban tartott kutya, mely nincs a zajokhoz szokva, nehezen tolerálja a hangos durrogtatást.
 • Ugyanez elmondható, egy csendes kis vidéki faluról kapott, vagy hozott kutyáról is. Ők még ráadásul a város zajával is küzdenek. ( villamos, busz stb.)

Hogyan lehet hozzászoktatni a kutyát a zajokhoz?

 • Edényfedőket ne zörgessünk a kutya füle mellett, mert csak erősítik benne a félelemérzetet.
 • Kutyaiskolában lehet gyakorolni a lövésállóságot.
 • A hangosabb zajoktól rettegő kutya feltehetőleg sosem fog teljesen kigyógyulni ebből, mert amikor szükség lett volna segítségre, akkor senki nem segítette a zajok helyes feldolgozásában.
 • Nézzünk példát:
  • Egy hatalmas területen, évekig magára hagyott border collie, a villámlással, dörgéssel nem tudott mit kezdeni. Bár szerető, de idős gazdija volt. Ő sajnos ebben nem tudott segíteni, ezért – bár sokat javult kiképzés és az életkörülmények megváltozása hatására – mindig fel -le rohangál hangos dörgésnél, villámlásnál. Gyakorlatilag nehezen tud megállni. Állandó futás kényszere van. Ez pedig sajnos a szívnek sem tesz jót, hiszen állandó stressz helyzetben van.
 • Ha kölyökkutyájuk van, érdemes fokozatosan és kíméletesen hozzászoktatni különböző zajokhoz. Legyen az villamos, busz, petárda vagy leeső edénytető, egy leomló téglafal és még sorolhatnánk. Persze nem elég csak hozzászoktatni, a gazdának is megfelelő magatartást kell ilyenkor mutatni. Ha agyonbabusgatják a kutyájukat, vagy állandóan hangoztatják, hogy nem kell félni, akkor a kutyájuk gyorsan leveszi, hogy önök félnek és bizony ők is félni fognak. Ne felejtsék el, hogy amit mondanak és amit tesznek az egymástól eltérhet. És ha önök nem is, de a kutyájuk gyorsan leveszi ezt. Biztonytalan lesz és nem fogja tudni, és érteni egy zajforrásra adott reakciójukat.
 • Ha végképp úgy érzik, hogy kutyájuk nem fog sosem a zajokhoz szokni, akkor keressenek számára egy csendes helyet. Lehetőleg ne hagyják egyedül, legyenek vele, hogy tudjanak segíteni, ha szükséges.

Mi van akkor, ha kutyájuk örjöng, harap, támad, és szétszedi a bejárati ajtót félelmében?

 • Sajnos egy kutya kínjában, tehetetlenségében tud örjöngeni, támadni, ajtót szétszedni. A félelem pedig olyan nagy, hogy sem szép szó, sem simogatás, sem kiabálás nem segít ilyenkor. Sőt még veszélyes is lehet a gazdára nézve. A félelem annyira úrrá lesz a kutya viselkedésén, hogy mindent megtesz annak érdekében, hogy a félelmeitől megszabaduljon, hogy nem lesz tekintettel sem gazdára, sem fenyítő eszközökre, sem kedves szóra. Ez a magatartás a kutya szemszögéből nézve teljesen érthető. Minden élőlény igyekszik a komfort helyzetre törekedni. Senki nem szereti a negatív élményeket.
 • Mit lehet ilyenkor tenni. Alapvetően sokat nem. A kutya kívánságát minél gyorsabban teljesíteni. Ha a lakásban szeretne egy csendes sarokban elbújni, hagyni kell neki. Ha nem vágyik ilyenkor az emberi simogatásra, ne simogassák. Ilyenkor az idegrendszer kiszámíthatatlan reakciókra is képes, függetlenül attól, hogy önök a kutya gazdái, és a kutya normál esetben szereti és kedveli önöket.
 • Ha ismerik ilyen helyzetekben a kutyájuk reakcióját, lehet kérni nyugtatót az állatorvostól, lehet előre elkészíteni olyan helyet, ahova bekuckózhat a kutya. És alapból már oda helyezik el. Így nem kell végigjátszani az ajtókaparást, az örjőngéseket. Egy nyugalmibb helyzetből tud a kutya átélni egy szilvesztert.

Egyéni képzés és viselkedés kezelésre vonatkozó információt itt talál:

Mit lehet tenni, ha agresszív kutyánk van?

Tel: 20 320 2438

 

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail-címet nem tesszük közzé.

A honlap további használatához a sütik használatát el kell fogadni. További információ

A süti beállítások ennél a honlapnál engedélyezett a legjobb felhasználói élmény érdekében. Amennyiben a beállítás változtatása nélkül kerül sor a honlap használatára, vagy az "Elfogadás" gombra történik kattintás, azzal a felhasználó elfogadja a sütik használatát.

Bezárás