Van-e okos vagy kevésbé okos kutya. És mitől függ, hogy okosnak vagy intelligensnek nevezünk egy kutyát? Hol van a helye az állatvilág értelmességi ranglistáján? Nos, nehéz megmondani, hogy egy patkány vagy kígyó vagy a kutya és a macska az okosabb állat. Mindegyik állat más-más életmódot folytat, ezért más célokra is…
Rangsorvita pórázon és szabadon
Az erős kutya uralja a gyengébbet. domináns szerepe van a teljesen kifejlődött kutyának az azonos erősségű, de fiatal, éretlenebb állattal szemben. A szuka általában uralja a kant. Vannak fajták pl. a basenjik, ahol a kanok dominánsak a szukával szemben. Es ezek a fajták meglehetősen merev hatalmi hierarchiát alkotnak. Megfigyelték, hogy …
Hogyan tanul a kutya?
Az állatok születésüktől fogva tapasztalatuk és a velük született reflexszerű viselkedéssel reagálnak a környezeti hatásokra. Az öröklött, szerzett, tanult vagy tapasztalt kombinációja adja meg a helyes magatartást, válaszreakciót. Hogyan tanulnak az állatok? Az állatok tanulása többnyire az adott környezeti feltételekhez való minél jobb alkalmazkodásból adódik. Míg az ember gondolkodik, használja…
Mancsemelés, sántítás
Ez a viselkedésforma úgy alakulhat ki, hogy a kölyökkutya felemeli a lábát, miközben az alomban az anyja tisztításképpen nyalogatja a kölyköket. Pár hetes kortól kezdve ez normális reakciója a kölyökkutyának. Később kifejleszti magában, hogy fekvés közben felemeli hátulsó felül lévő lábát. Ha a mellső lábát emeli fel, az együtt járhat…
Kutyák a városban
Az emberhez legközelebb álló kutyát érintik talán a legjobban. A nagyvárosi kutyatartásból adódó életformából szinte teljesen hiányoznak a természetes körülmények? az állat ösztönei feltétlenül tompulnak valamennyire, és helyenként a veleszületett viselkedésformái is elhaványulnak. A nagyvárosi élet és tartás befolyásolják a kutya viselkedését, szokásait. Állatorvosi megfigyelés alapján sajnos egyre kevésbé ellenálló…
Ki milyen kutyát válasszon?
Mire tudjuk használni a kutyát? Házat őrizni, szánt húzni, kedvencnek,jelezni ugatással, játszópajtásnak. Ma már a kutyát inkább kedvencnek tartják az emberek. De a kitartók, kemény munkával sportolásra, őrző védő kutyának,engedelmes feladatok elvégzésére szeretne kutyát tartani. Sokan ezért időt, pénzt nem kímélve kutyaiskolába, vagy kutyakiképzőhöz, szakértőhöz is fordulnak. Több helyen kitartó…
Hűség és egyéb jellemvonások
Nagyon sokszor hallani, hogy a kutyánál hűségesebb barát nincsen. Ez a legendás tulajdonság szakkönyvekben, elbeszélésekben,népmesékben egyaránt felbukkan. Túl a legendákon és az újságok életmentő kutyákról szóló szenzációs híradásain, vajon van-e objektív alapja és tudományos magyarázata a kutya hűségének és az emberszeretetének. A hűség egyik eredendő oka a kutya őseinek anyaszeretete,…
Ember és kutya kapcsolatának pszichológiai elemzése
Ha a szülőktől korán leválasztunk egy kölyökkutyát, és nem megfelelő szociális körülményeket és lehetőségeket teremtünk számára, akkor a kicsi szeretetnélkülivé válik. Később ez kihat a magatartására, a személyes kapcsolataiban. Ha hosszú ideig tenyésztelepen vagy kennelben élnek kölyökkutyák, a társas kapcsolatok kialakulásának kritikus időszakában elszigetelve tartják, akkor kifejlett korában önkéntelenül agresszívvá…
Hatalmi rangsor
A kutyák között a különböző egyedek közötti rangsor többféleképpen jöhet létre, olykor kemény küzdelem eredményeként,néha különösebb harc nélkül. A szukák és kölykök kivételes helyzetet élveznek, ezek olyan társas viselkedési tiltásokat váltanak ki, amelyek következtében szuka magasabb rangúvá válik, mint a vele egyenlő, sőt nála nagyobb, erősebb kan. A kutyák közötti…
Hatalmi rangsor, területvédelem
Területvédelem A kutya emberrel való szoros kapcsolata miatt a kutya terület iránti érzelme nem juthat kifejezésre eredeti mivoltában, csupán korlátozottan és erősen megváltozott formában. A territórium egy állat vagy állatcsoport birodalma, amelyen belül uralkodik. ez a terület sokszor azonos az élettérrel, de nem feltétlen korlátozódik csak arra. Sokszor egy kutya…