Hobbi Kutyaiskola, egyéni foglalkozások az egész országban!

Agresszív-e a kutyánk?

Agresszív-e a kutyánk?

Agresszív -e a kutyánk? Az értelmező szótár szerint az agresszió, egy erőszakos magatartást, viselkedést jelent. Sokszor láttak már kutyákat, amelyek vicsorogtak, hátukon felállt a szőr, támadó testtartást mutattak,ugattak vagy támadtak, haraptak is.  Többen gondolhatják, hogy ez már egy agresszív kutyát jelent. Nagyon könnyen kimondják az ítéletet a kutyák felett, agresszív a kutya.

De valóban az -e?

Agresszív-e a kutyánk?

Ezt a témát már több cikkemben boncolgattam. De a kutyatámadások számát, a kutyához való emberi hozzáállást tekintve, bizony van még min javítani.

Fórumokon, instagramon, facebookon és egyéb social media felületeken videókat, képeket, történeteket osztanak meg a kutyákkal kapcsolatos bánásmódokról.  Nos, ezeket megnézve ne csodálkozzanak, ha kutyáik mutatják az agresszivitás jeleit. A kutya magatartásának fő meghatározói:

 • a környezet
 • a gazda és a kutya közötti kapcsolat
 • a bánásmód
 • genetika
 • az őt körülvevő kutyatársaság

A negatív környezeti hatások – rossz bánásmód, nem megfelelő korrigálások vagy dicséretek, ideges pórázkezelés, túlzó babusgatások bizonytalanságot okozhatnak a kutyának. Ha ez a bizonytalanság, környezeti hatás sokáig, hónapokig, évekig fennáll, a kutya megpróbál ettől megszabadulni. Hogyan teheti ezt?

 • jelzi a kiváltó oknak ( pl. a gazdának), hogy a gazda kiabálása vele, a gazda fizikai mozdulatai, akár rossz időben adott jutalmazások, büntetések,nem egyértelműek és sokszor nem is jogosak a kutya felé. Ez általában abból fakad, hogy a kutyatartók nem ismerik a kutyák testjelzését, sokszor félreértik. Ezért rosszul értelmezve azokat, nem megfelelő válaszreakciókat közvetítenek a kutya felé. Nézzünk egy példát:
 • Ha egy kutya kaját kunyerál, és Önök kitartóan nem adnak neki. A legtöbb esetben a kutya elkezd félrenézni, szép lassan elfordul, elmegy és lefekszik kifli alakban. Nagyon sokan ilyenkor szomorúnak látják a kutyáikat. Pedig semmi más nem történt, mint a kutya megértette, hogy a NEM, az NEM. És ennek megfelelően is reagált.
 • Elvonult a gazda közeléből. Nem zavarta őt az evésben. Elment a gazda személyi szférájából. Még akkor is, ha közben                                            szemrehányóan néz vissza a gazdára. Valójában ilyenkor éberen figyeli, hogy mikor változik a gazda hangulata, vagy mikor                                          csenhet el egy falatot.
 • A vadállatoknál ugyanez figyelhető meg. A falka vezére határozza meg az evés sorrendjét, sőt még azt is, hogy a levadászott állat melyik részét ki eheti meg.
 • Ha ilyenkor egy falkatárs közelít a vezér étele felé, az megmerevedik, figyelmezti a ragadozót, hogy ne jöjjön közelebb. Ha az egy alárendelt, akkor szintén megáll, majd felmérve az erőviszonyokat, visszavonul. Olyan távolságba megy a vezértől, hogy magatartásával és a közelségével ne zavarja azt, ne lépje át azt a bizonyos tűréshatárt. A vezérnek ugyanis kijár, hogy az alárendelt egyedek, megfelelő távolságot tartsanak tőle.                                                                                                                               
 • Ha ezt a gazda szomorúságnak véli, és lelkiismereti kérdést csinál belőle, akkor a kutya rájön, hogy ezzel  manipulálhatja a gazdáját. Mert ilyenkor hajlamosak a kutyatartók odamenni kutyájukhoz, bocsánatot kérnek  tőle, adnak finom falatokat és még sorolhatnánk.
bocsánatkérés kajával

Bocsánatkérés kajával

Mitől vehet fel agresszív magatartást a kutya?

Kutya testbeszéd – kutya viselkedése: agresszív,boldog,nyugodt, farkát behúzó

 • Védekezik egy állandó stressztől
 • Rossz fizikai bánásmódtól
 • Túl sok babusgatás, korrigálás nélkül
 • Elszigetelt környezet

Hogyan kerülhetjük el az agresszív magatartást?

 • Tanulmányozzák a vadállatok életét, a reakcióikat a környezetükre és falkatársaikra
 • Vegyék igénybe szakképzett kollégák segítségét

Javítható-e a kutya agressziója?

 • A szerzett agresszió javítható, sőt teljesen el is múlasztható. Ez függ attól is, hogy melyik életkorban érte a kutyát a sok stresszhatás, rossz bánásmód ….
 • A kölyökkorban szerzett negatív vagy pozitív tapasztalat, a kutya egész életét végigkísérheti. A kutya egyéni érzékenységétől is függ. Vannak helyzetek, amikor már teljes mértékben nem rehabilitálható a szerzett élmény hatására kialakult szokás, magatartás. Az idegrendszer ugyanis „sérült” lett. A váratlan helyzetekben mindig ugyanazt a félelmet, agressziv jeleket fogja mutatni.
 • A genetikai hibákból eredő viselkedés nem lesz száz százalékban javítható.
 • Rövidebb ideig fennálló negatív élmények, szerzett tapasztalatok javíthatóak. Sőt egy új gazdával, vagy megváltozott tudású kutya tulajdonossal teljesen helyrehozhatóak.
 • A rehabilitáció ideje egyéntől és problémától függ. Vannak esetek, melyek pár alkalommal megoldhatóak. Vannak esetek, amelyek hosszabb munkát igényelnek. Egy biztos, hogy a gazdának a megkezdett munkát, egész életén át folytatni kell, hogy a kutya és a közötte lévő kapcsolat stabil, kiegyensúlyozott maradjon. És a kutya ne változzon vissza.

Mit lehet tenni, ha agresszív kutyánk van?

Egyéni képzés és viselkedés kezelésre vonatkozó információt itt talál:

Agresszió kezelése

 

 

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail-címet nem tesszük közzé.

A honlap további használatához a sütik használatát el kell fogadni. További információ

A süti beállítások ennél a honlapnál engedélyezett a legjobb felhasználói élmény érdekében. Amennyiben a beállítás változtatása nélkül kerül sor a honlap használatára, vagy az "Elfogadás" gombra történik kattintás, azzal a felhasználó elfogadja a sütik használatát.

Bezárás