Hobbi Kutyaiskola, egyéni foglalkozások az egész országban!

Kutyatámadás és az idegrendszer 1

Kutyatámadás és az idegrendszer 1

A kutyatámadás és az idegrendszeri megnyilvánulások között lehet-e összefüggés. Mennyiben tudja a kutya magatartását befolyásolni.Mi történik akkor, amikor egy családban élő kutya, látszólag ok nélkül, elkezd támadóvá, agresszívvá válni. Az addig kedves bújós kutya, váratlan kitöréseivel, megfékezhetetlen dühvel támadja a vele együtt élő kutyát, a kerítés mellett elhaladó másik állatot. Nem lehet leállítani, olyan, mintha elborulna az elméje. Vajon csak hierarchia harcról van szó, ami a genetikában kódolt magatartás. Vagy szimpla utálat. Aztán, ha elmegy a másik kutya, ismét kedves, bújós kutya lesz belőle. Vajon mi lehet ennek az oka. Mi lehet az összefüggés a kutyatámadás, a magatartás változás és a kutya idegrendszere között. Vajon genetikai eredetű az, hogy ilyenné válik egy kutya, vagy külső hatások sorozata vagy mindkettő együtthatása.

Ha egy kiskutya születik, az első pár hétben és hónapban ért hatások nagyon meghatározóak lesznek. A kölyökkorban szerzett élmények lehetnek pozitívak és negatívak. attól függően, hogyan bánnak kedvenceikkel,ennek megfelelően lehet a kutya :

 • kedves, aki kutyákkal és emberekkel is barátságosan viselkedik
 • kiegyensúlyozott, magabiztos
 • könnyen és boldogan tanuló
 • zavart viselkedésű
 • félős, bizonytalan

https://www.arcanum.com/hu/online-kiadvanyok/Kutyatar-kutyatar-1/a-kutya-betegsegei-1C25/idegrendszeri-betegsegek-viselkedesi-rendellenessegek-1EAD/alazatos-mancsemeles-z/

Azok a kutyák, amelyek alapból sem erős egyéniségek, érzékenyebbek, azok hajlamosabbak a rossz körülmények között zavart viselkedésre utaló jeleket és szokásokat mutatni. A gazdától érkező sorozatos, és tartósan rossz reakciók, kiválthatják a bizonytalanságot a kutyákban.

 • szituációkban, a gazda a félelmeit kivetíti a kutyára.
 • agresszív viselkedést mutató kutya találkozásánál, a gazda előre beleránt a pórázba,
 • szól a kutyának, hogy ne féljen, pedig maga a gazdi aggódik
 • nagyon rövidre veszi a pórázt.
 • nem egyértelmű a póráz és a szavak együttes hatása.
 • mást csinál, mint amit jelez, vagy mond a kutyának.
 • kapkod

 

A nem egyértelműen adott utasítások, a kutyát arra késztetik, hogy bizonytalanná váljon. A hosszú ideig ilyen hatásnak kitett kutya ezért zavarodott lesz. A számára kényelmetlen helyzetből igyekszik kimenekülni, keresve a megnyugtató helyzetet. A feszültséget úgy vezeti le, hogy más állatokon tölti ki frusztrációját. Az ugyan lehet, hogy a támadás amúgy is megtörtént volna – pl két kan közötti hierarchia harc-, de a frusztrált, állandóan rossz reakciókkal kezelt kutya, hamarabb kezdeményez támadást, gondolkodás nélkül, a gazda számára szinte észrevétlen jelzés nélkül. A jelzés persze megvolt, az előzmények során, és az eseménykor. Csak a támadás olyan gyors, hogy nem számítanak rá.

A támadás sok esetben ember ellen is irányulhat. Ilyenkor a kutya a kényelmetlen helyzetből próbál egy komfortos helyzetet teremteni. Legjobb védekezés a támadás alapon, kiharcolja magának, hogy békén hagyják.

Idegrendszer és a kutyatámadások

Megoldható?

Vannak kibékíthetetlen ellentétek kutyák között. Ezek lehetnek hierarchia harcok, kölyökkorban más kutyától bántalmazás, rossz minta beidegződése.

A hierarchia harc a genetikában kódolt, ezért annak egyértelmű megoldása nem egyszerű. Persze vannak technikai megoldások, mint az elektromos nyakörv, amellyel akár sikeresen meg lehet akadályozni ezt az agressziót. Ezzel ugyan elérjük, hogy a kutya szót fogadjon. De a kódolt magatartás megmarad a kutyában visszafojtva. Kapunk ugyan egy engedelmesnek tűnő kutyát, aki idővel beletörődik a helyzetbe és kedvetlenül nem fog harcra törekedni. Vannak olyan egyedek, akik fajtájuknál fogva, vagy a múltjukból adódóan még az elektromos nyakörv hatásaira is képesek sokáig ellenállni, mert a belső erők sokkal inkább dominálnak, mint a külső kényszerítő erők. Az elektromos nyakörv használata bizonyos esetekben hoz végleges megoldást. Sok kutya azonban meg tudja különböztetni a normál nyakörvet az elektromos nyakörvétől. Ha ez utóbbi nem kerül fel a kutyára, kihasználva ezt a helyzetet, ismét a régi, megszokott magatartást veszi fel  a kutya.

 • Egy alkalommal a gazi vissza szerette volna hívni a kutyáját. Az viszont magabiztosan ment tovább, rá se hederített a behívó vezényszóra.
 • A kutyára ekkor felkerült az elektromos nyakörv. Előtt két évvel használta a gazdi utoljára. A kutya pontosan emlékezett a nyakörv szorítására, és tudta, hogy az elektromos nyakörvet tették rá. Magatartása azonnal megváltozott. A behívásra rögtön reagált, visszament a gazdához.

A kutyával való foglalkozás azt jelenti, a kutyák szemszögéből is gondolkozni érdemes. Ha mindenáron engedelmes robotokat szeretnének, akkor sok csalódás érheti a gazdát és a kutyát is. a kutyával való foglalkozás időigényes, ésszerű és kétoldalú.

Mit lehet tenni, ha agresszív kutyánk van?

Tel: 20 320 2438

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail-címet nem tesszük közzé.

A honlap további használatához a sütik használatát el kell fogadni. További információ

A süti beállítások ennél a honlapnál engedélyezett a legjobb felhasználói élmény érdekében. Amennyiben a beállítás változtatása nélkül kerül sor a honlap használatára, vagy az "Elfogadás" gombra történik kattintás, azzal a felhasználó elfogadja a sütik használatát.

Bezárás