Milyen kutyát vegyek?

Nem könnyű dolog választani. Mindenekelőtt azt kell tisztázni magunkban, hogy milyen célra szeretnénk használni kutyánkat, mennyi időnk van vele foglalkozni, fajtatiszta vagy keverék legyen. Egyikünk a kedves,bújós kutyát szereti, másikunk a határozottabb viselkedésű kutyát kedveli, és van akitől nem áll messze a vadforma. Ez utóbbiak jobban megmaradnak ragadozó vadállatnak, behozva civilizációnkba a hamisitatlan természet egy szeletét.

Az ízlésen természetesen lehet vitatkozni. Az sem mindegy, kant vagy szukát szeretnénk. A kanok esetében számolni kell azzal, hogy a dominanciájuk okozhat ivarérett korukban gondot, főleg a kezdő gazdiknak. Talán érdemesebb kezdőként szuka kutyát választanunk. Igaz, a tüzelési időszak itt sem mindig könnyű. Szakértők szerint, a szuka sokkal hűségesebb, érzelemvilága bonyolultabb, finomabb, gazdagabb, sőt legtöbb esetben intelligencia tekintetében is túlszárnyalja az egyébként egyenértékű kant.

Mondhatnánk, hogy a nem emberi élőlények közül a szuka kutya az, amelyik a szociális viselkedés, az érzelmek kifinomultsága s a valódi barátságra való képesség terén annyira megközelítené az embert, s mely emberi értelemben nincs még egy nemesebb állat, mint egy teljes értékű szuka! Lehet szabályokat felállítani, milyen kutyánk legyen. A legfontosabb, hogy testileg-lelkileg tökéletesen egészséges kutyát vásároljunk.

Ha lehet, válasszuk ki az alomból a legerősebb, eleven kölyköt. Ha a szülőkön a legkisebb jelét tapasztaljuk a rendellenességnek – ami a túltenyésztett fajtáknál egyáltalán nem ritka – azonnal próbáljunk meg visszalépni a vásárlástól. A keverék kutyáknál kevesebb a valószínűsége, hogy túlérzékeny, sérült idegrendszerű kutyákhoz jutunk. De nem szabad itt sem szem elől téveszteni, hogy a magában hordozott genetika, a megvásárolt keverék kutyánkban is megjelenik. Tehát itt sem elhanyagolható, hogy milyen kutyák keveréke ebünk, és milyen genetikával rendelkezik. Nyilván ezt nem mindig tudhatjuk. Ezért a keverék kutyák vételekor vagy esetleg állatotthonból történő kiválasztásakor ezt is figyelembe kell venni. Az állatokat általában kedvelő, de speciálisan kutyákhoz nem különösebben értő emberek könnyen követik el azt a tévedést, hogy azért vesznek meg egy kutyát, mert az már az első találkozás alkalmával is nagyon barátságosan, bizalmasan közeledik hozzájuk. Ha egyszerre több, egyébként egyenlő értékű kölyökkutyát ajánlanak megvételre, csakugyan nagy a kísértés, hogy azt válasszuk, amelyik érti a módját, hogyan kell szívélyes magatartással megnyerni az embert. Mielőtt kutyát veszünk, azt is fontoljuk meg, mekkora terhet szándékozunk róni idegeinkre?

A mértéktelenül élénk kutya, még az egyébként nyugodt embert is alaposan próbára teszi, hát ha még ez a vidámság nem természetességből adódik, hanem idegességből adódó nyugtalanság. Azt is mérlegelnünk kell, mennyi mozgásra van lehetősége kutyánknak. A kutyasétáltatás kötelessége olyasmire kényszeríti az embert, ami az ember tulajdon egészségének sem árt, nevezetesen, hogy naponta többször a friss levegőn sétáljon. Mikor válasszuk le anyjától a kölyökkutyát?

Sajnos a fajtatiszta kutyáknál már jóval a vemhesség előtt szóban lefoglalják a kan vagy szuka kiskutyákat. És ha időben nem viszik el, talán el is adják másnak. Pedig nagyon jót tenne kiskutyánknak, ha legalább három hónapig testvérei és az anyja mellett ismerkednének a világgal. A gyorsabban fejlődő kiskutyáknál kb. 8 hetes kort, a később érő kutyáknál a 17-18 hetes kort javasolják. Sajnos azonban idő előtt gazdikhoz kerülnek a kölykök, és otthon egyedül nevelve, nem kapja meg a szocializálódás lehetőségét, hogy emberekkel kutyákkal ismerkedjen  – mert a megfelelő oltások hiányában még nem lehet közösségbe vinni.

Ennek következménye egy félős, ijedős kutya lesz. És ha kezdő vagy akár “tapasztalt” gazdiként nem helyesen kezeljük, csak egyre rosszabb lesz a helyzet. A kiskutya kiválasztására tehát szánjunk időt, menjünk el több helyre és töltsünk el időt a leendő kiskutyánkkal együtt a saját környezetében is.103 hozzászólás : “Milyen kutyát vegyek?”

 1. Kedves Bella,
  a Jack Russel kutya nagyon eleven és nagyon sok foglalkozást kíván. Talán nem is egyszerű a kezelése. Ha ezt bevállalod, akkor lehetsz vele boldog.

 2. Gyermekem két éves nagyon nyugtalan igazi kis örökmozgó.olvastam hogy egy megfelelően személyiségéhez kiválasztott kutya jót tenne a gyermeknek hiszen szoros kötelék alakul ki köztük.A kêrdésem az lenne hogy ilyen típusú gyermekhez milyen kutya fajta a legmegfelelőbb választás.kertes ház adott szerető gazdik adottak😀Várjuk válaszát.
  Tisztelettel
  Gabriella

 3. Kedves Gabriella,

  ebben tanácsot nem szeretnék adni, hiszen nagyon sok minden hatással tud lenni gyerek és kutya közötti harmóniára. A legtöbb esetben a megvett kiskutya a szülőkre marad. Nem értek azzal egyet, hogy azért legyen kiskutya, mert hátha lesz kötődés az aktív gyereknek. Akkor érdemes kutyát házhoz vinni, ha valóban mélyről, belülről érzi a kisgyerek, hogy a kutya számára valami pluszt jelent. A kiválasztást pedig tudja segíteni, ha kutyafajtákat kiválasztanak és azokról elolvasnak bejegyzéseket, videókat néznek meg. Abból a temperamentumát is láthatják. üdv

Itt várom a kérdésed:

kutyaiskolaFoglalkozások
a kutyaiskolában

Szombat: kezdő engedelmes, ügyességi - és viselkedés terápia, haladó engedelmes, agility edzés
Vasárnap: Kezdő engedelmes, ügyességi és viselkedés..
További tájékoztatás az Információ menűpontban!


A honlap további használatához a sütik használatát el kell fogadni. További információ

A süti beállítások ennél a honlapnál engedélyezett a legjobb felhasználói élmény érdekében. Amennyiben a beállítás változtatása nélkül kerül sor a honlap használatára, vagy az "Elfogadás" gombra történik kattintás, azzal a felhasználó elfogadja a sütik használatát.

Bezárás