Hobbi Kutyaiskola, egyéni foglalkozások az egész országban!

Milyen kutyát vegyek?

Milyen kutyát vegyek?

Nem könnyű dolog választani. Mindenekelőtt azt kell tisztázni magunkban, hogy milyen célra szeretnénk használni kutyánkat, mennyi időnk van vele foglalkozni, fajtatiszta vagy keverék legyen. Egyikünk a kedves,bújós kutyát szereti, másikunk a határozottabb viselkedésű kutyát kedveli, és van akitől nem áll messze a vadforma. Ez utóbbiak jobban megmaradnak ragadozó vadállatnak, behozva civilizációnkba a hamisitatlan természet egy szeletét.

Az ízlésen természetesen lehet vitatkozni. Az sem mindegy, kant vagy szukát szeretnénk. A kanok esetében számolni kell azzal, hogy a dominanciájuk okozhat ivarérett korukban gondot, főleg a kezdő gazdiknak. Talán érdemesebb kezdőként szuka kutyát választanunk. Igaz, a tüzelési időszak itt sem mindig könnyű. Szakértők szerint, a szuka sokkal hűségesebb, érzelemvilága bonyolultabb, finomabb, gazdagabb, sőt legtöbb esetben intelligencia tekintetében is túlszárnyalja az egyébként egyenértékű kant.

Mondhatnánk, hogy a nem emberi élőlények közül a szuka kutya az, amelyik a szociális viselkedés, az érzelmek kifinomultsága s a valódi barátságra való képesség terén annyira megközelítené az embert, s mely emberi értelemben nincs még egy nemesebb állat, mint egy teljes értékű szuka! Lehet szabályokat felállítani, milyen kutyánk legyen. A legfontosabb, hogy testileg-lelkileg tökéletesen egészséges kutyát vásároljunk.

Ha lehet, válasszuk ki az alomból a legerősebb, eleven kölyköt. Ha a szülőkön a legkisebb jelét tapasztaljuk a rendellenességnek – ami a túltenyésztett fajtáknál egyáltalán nem ritka – azonnal próbáljunk meg visszalépni a vásárlástól. A keverék kutyáknál kevesebb a valószínűsége, hogy túlérzékeny, sérült idegrendszerű kutyákhoz jutunk. De nem szabad itt sem szem elől téveszteni, hogy a magában hordozott genetika, a megvásárolt keverék kutyánkban is megjelenik. Tehát itt sem elhanyagolható, hogy milyen kutyák keveréke ebünk, és milyen genetikával rendelkezik. Nyilván ezt nem mindig tudhatjuk. Ezért a keverék kutyák vételekor vagy esetleg állatotthonból történő kiválasztásakor ezt is figyelembe kell venni. Az állatokat általában kedvelő, de speciálisan kutyákhoz nem különösebben értő emberek könnyen követik el azt a tévedést, hogy azért vesznek meg egy kutyát, mert az már az első találkozás alkalmával is nagyon barátságosan, bizalmasan közeledik hozzájuk. Ha egyszerre több, egyébként egyenlő értékű kölyökkutyát ajánlanak megvételre, csakugyan nagy a kísértés, hogy azt válasszuk, amelyik érti a módját, hogyan kell szívélyes magatartással megnyerni az embert. Mielőtt kutyát veszünk, azt is fontoljuk meg, mekkora terhet szándékozunk róni idegeinkre?

A mértéktelenül élénk kutya, még az egyébként nyugodt embert is alaposan próbára teszi, hát ha még ez a vidámság nem természetességből adódik, hanem idegességből adódó nyugtalanság. Azt is mérlegelnünk kell, mennyi mozgásra van lehetősége kutyánknak. A kutyasétáltatás kötelessége olyasmire kényszeríti az embert, ami az ember tulajdon egészségének sem árt, nevezetesen, hogy naponta többször a friss levegőn sétáljon. Mikor válasszuk le anyjától a kölyökkutyát?

Sajnos a fajtatiszta kutyáknál már jóval a vemhesség előtt szóban lefoglalják a kan vagy szuka kiskutyákat. És ha időben nem viszik el, talán el is adják másnak. Pedig nagyon jót tenne kiskutyánknak, ha legalább három hónapig testvérei és az anyja mellett ismerkednének a világgal. A gyorsabban fejlődő kiskutyáknál kb. 8 hetes kort, a később érő kutyáknál a 17-18 hetes kort javasolják. Sajnos azonban idő előtt gazdikhoz kerülnek a kölykök, és otthon egyedül nevelve, nem kapja meg a szocializálódás lehetőségét, hogy emberekkel kutyákkal ismerkedjen  – mert a megfelelő oltások hiányában még nem lehet közösségbe vinni.

Ennek következménye egy félős, ijedős kutya lesz. És ha kezdő vagy akár “tapasztalt” gazdiként nem helyesen kezeljük, csak egyre rosszabb lesz a helyzet. A kiskutya kiválasztására tehát szánjunk időt, menjünk el több helyre és töltsünk el időt a leendő kiskutyánkkal együtt a saját környezetében is.

105 hozzászólás a/z “Milyen kutyát vegyek?

 1. Zita írta

  Kedves Bella,
  a Jack Russel kutya nagyon eleven és nagyon sok foglalkozást kíván. Talán nem is egyszerű a kezelése. Ha ezt bevállalod, akkor lehetsz vele boldog.

 2. Farkas Gabriella

  Gyermekem két éves nagyon nyugtalan igazi kis örökmozgó.olvastam hogy egy megfelelően személyiségéhez kiválasztott kutya jót tenne a gyermeknek hiszen szoros kötelék alakul ki köztük.A kêrdésem az lenne hogy ilyen típusú gyermekhez milyen kutya fajta a legmegfelelőbb választás.kertes ház adott szerető gazdik adottak😀Várjuk válaszát.
  Tisztelettel
  Gabriella

 3. Zita írta

  Kedves Gabriella,

  ebben tanácsot nem szeretnék adni, hiszen nagyon sok minden hatással tud lenni gyerek és kutya közötti harmóniára. A legtöbb esetben a megvett kiskutya a szülőkre marad. Nem értek azzal egyet, hogy azért legyen kiskutya, mert hátha lesz kötődés az aktív gyereknek. Akkor érdemes kutyát házhoz vinni, ha valóban mélyről, belülről érzi a kisgyerek, hogy a kutya számára valami pluszt jelent. A kiválasztást pedig tudja segíteni, ha kutyafajtákat kiválasztanak és azokról elolvasnak bejegyzéseket, videókat néznek meg. Abból a temperamentumát is láthatják. üdv

 4. József

  Szia! Kertes házba (kb. 200 nöl kerttel), milyen kutyát javasolsz olyan gazdinak, akinek még nem volt saját kutyája? Kisgyerek nincs a háznál és már nem is lesz, egyelőre mindketten dolgozunk, de nyilván tudnánk időt szakítani rá, hogy foglalkozzunk vele. Van az utca végénél egy rét és egy kis erdő is, de sokan oda hordják sétáltatni a környékről a kutyájukat ezért eléggé kullancsos. Tudom, hogy ez nem túl sok info, de talán tudsz segíteni. Válaszodat előre is köszönöm.
  József

 5. Zita írta

  Kedves József,

  a kutyaválasztásnál fontos szempont, hogy a leendő gazda milyen temperamentumú. Milyen életet él, abba hogyan fér bele egy állat tartása. Ha te is mozgékony vagy, akkor érdemes olyan kutyát választani, aki ezt a temperamentumos életvitelt szereti. Persze ez azt is jelenti, hogy a mozgásigényét le is kell dolgozni. De ez egy aktívan élő gazdának nem probléma.Ha lassabb, kényelmesebb életvitelt szereted, érdemes olyan kutyát választani, aki tud sokat egy helyben maradni, nem pörög. Ennek megfelelően nézz körbe a neten. Kutyafajtákat összegyűjtő oldalon, ahol a fajtára jellemző tulajdonságokat is el tudod olvasni. Ha van néhány kiválasztott fajta, szívesen segítek a döntésben. Mivel a neten leírtak nem mindig egyeznek a valóságban tapasztaltakkal. üdv

Vélemény, hozzászólás?

Az email címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

A honlap további használatához a sütik használatát el kell fogadni. További információ

A süti beállítások ennél a honlapnál engedélyezett a legjobb felhasználói élmény érdekében. Amennyiben a beállítás változtatása nélkül kerül sor a honlap használatára, vagy az "Elfogadás" gombra történik kattintás, azzal a felhasználó elfogadja a sütik használatát.

Bezárás