Hobbi Kutyaiskola, egyéni foglalkozások az egész országban!

Agresszió és félelem

Agresszió és félelem

A kérdésre a választ több oldalról érdemes megközelíteni.

Az agresszióra való hajlam, illetve a félelem lehet genetikai, és lehet szerzett. Ha már egész pici korában ilyennek látjuk kutyánkat, feltételezhető, hogy sok megmarad belőle felnőtt korára is. Kezelhetővé tehetjük, egy jó életvitellel. A szerzett agressziót, illetve félelmet pedig a rossz bánásmód, vagy épp ellenkezőleg a nagyon engedékeny mentalitás is okozhatja. Ha nem vesszük figyelembe a kutya egyéniségét, minden áron a saját akaratunkat szeretnénk ráerőltetni kutyánkra. Ha minden áron következetesek maradunk, mert ezt láttuk vagy hallottuk. Egyik sem jó megoldás.

Nézzünk meg egy példát: Sokan tapasztalták már, hogy egy egyszerű ültetési feladatot a kutya nem mindig hajt végre. Ennek persze több oka is lehet. Kutyánk sokkal érdekesebb dolgot látott meg, és arra figyel. Lehet, hogy egyszerűen nem jól magyarázzák neki az ültetés lényegét, ezért feszült lesz. Ennek következtében persze megmerevedik az egész teste, és még lenyomni sem lehet a fenekét. Ilyenkor sokszor engedetlenségre gondolunk. Pedig egy jó játékkal feloldva a feszültséget, máris végre tudjuk hajtani kutyánkkal az ültetési feladatot. Nos, ha ezeket a jeleket nem jól értelmezik kedves gazdik, akkor a kutya egy idő után nem érti mit kívánnak tőle. Kap egy korrigálást, rosszabb esetben büntetést. Ha ez az állapot más feladatokban is fennáll huzamosabb ideig, akkor a kutya vagy visszatámad egy idő után ( ez persze lehet egy könnyebb figyelmeztető nézés, morgás, engedetlenség), vagy elkezd behódolni. Mivel nem tudja mit várnak el tőle, ezért a meghunyászkodás minden jelét kezdi el a gazdi felé mutatni. Behódol, lefekszik, pacsit ad, kőröz körülöttünk…, remélve, hogy valamelyik mozdulata elnyeri a gazda tetszését, megúszva ezzel a konfrontációt és a büntetést. A baj ezzel az, hogy a kutyában megmaradnak ezek az emlékek és minden, meg nem értett emberi kommunikációra így fog reagálni. Ezt pedig a gazda nem fogja érteni. 

Egy kutya nevelése nem is olyan egyszerű, habár könnyű abba a hibába esni, hogy már értünk hozzá. Nem olyan nagy ördöngösség. Azonban kicsi mozdulatok, jó helyen való alkalmazása, jó reakciók, bölcsesség, és etika kérdése. Ez azonban elég kevés emberben és szakértőben van meg. Ehhez is szükséges a genetikai tehetség. Honnan tudhatjuk, hogy ki kezeli jól a kutyát. Alapvetően a kutya reakciójából. Ez persze sok laikusnak nem sokat mond. Ezért érdemes minél több oktató filmet megnézni,könyvet elolvasni, a facebookon véleményeket értelmezni. Ki lehet próbálni a javasolt dolgokat, és a visszajelzésből megtudják, hogy mennyire értenek a kutyához. Persze ez még így is egyszerű lenne, de nem az. Ez is egy olyan szakma, amelyhez sokszor évek kellenek, hogy jól tudják csinálni, és még akkor is lehet a tudásunkon javítani. Sajnos nagyon sok rosszul kezelt kutyával lehet találkozni. A kutyás támadások megszaporodtak, és ráadásul olyan fajták részéről, amelyeknek a híre már eddig sem volt jó. Rotweiler, staffordshire….Valójában ismerik ezeket a fajtákat, amikor kiválasztják a gazdik?

Az interneten több fajtaleírást is lehet olvasni. Sajnos ezek nem 100% ban tartalmazzák a tapasztalatokat. Ez alapján pedig tényleg nehéz kutyát választani a gazda életmódjához igazítva.De ha már sikerült egy olyan fajtát választani, vagy egy menhelyről elhozni, amelyet nem ismernek, akkor is igaz, hogy jól kell kezelni a kutyákat. A harcias fajtáknál azonban érdemes tudni, hogy tudnak váratlan reakciókat mutatni. Egy akita fajta – gazdák elmondása alapján – inkább egyedül szeretnek lenni. Kevésbé szeretnek kutyákkal ismerkedni. Ezt pedig érdemes figyelembe venni egy képzésnél, vagy már a kiválasztásnál. Egy puli, meglehet állandóan terelni fogja a családtagokat, egy mudi pedig sokat fog ugatni. A border collie igen szeret dolgozni, és terelni is. Ezért ővele nagyon sokat kell foglalkozni, lemozgatni. Ez mindennapos, és minden hétvégés elfoglaltságot jelent a leendő gazdinak. Az uszkár egy nyugodt kutya, de érzékenysége folytán, gyorsan reagál a nem megfelelő bánásmódra. A kiskutyáknál könnyű azt a hibát elkövetni, hogy nem kutya módjára kezelik. Elkényeztetik, hagyják, hogy ugasson, mert azt gondolják, hogy milyen bátor a kutyájuk. Pedig sokszor ez a bizonytalanság jele, ami átmehet agresszív viselkedésbe. Az is előfordulhat, hogy a kutya kínjában a saját gazdáját is megkapja.

Vélemény, hozzászólás?

Az email címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

A honlap további használatához a sütik használatát el kell fogadni. További információ

A süti beállítások ennél a honlapnál engedélyezett a legjobb felhasználói élmény érdekében. Amennyiben a beállítás változtatása nélkül kerül sor a honlap használatára, vagy az "Elfogadás" gombra történik kattintás, azzal a felhasználó elfogadja a sütik használatát.

Bezárás