Hobbi Kutyaiskola, egyéni foglalkozások az egész országban!

Hogyan foglalkozzak a kutyámmal?

Hogyan foglalkozzak a kutyámmal?

Sok gazdi dilemmája, hogy jól foglalkozik-e a kutyájával, vagy sem. Azt gondolják, hogy mindent megtesznek a kutyájukért, valahogy mégsem működik a behívás, makacsnak látják kutyájukat, vagy egyszerűen csak elvan magával. Pedig már tud pacsit adni, ülni….

Nos, megnyugtatom önöket, kedves gazdik, hogy minden olyan dolog, ami a kutya számára örömöt jelent, az nagyon jó. Nem az a lényeg, hogy már tud ülni,vagy feküdni. Ezek fontos dolgok, de a kutya és a gazda közötti harmóniának csak egy kis része. Attól, mert van egy viszonylag engedelmes kutyájuk, még nem jelenti azt, hogy a harmónia is megvan, hogy a kutyájuk jól is érzi magát.

Ha van jól szocializált, kutya módjára kezelt kutyájuk, az az alap. Erre lehet pakolni a képzéseket, úgy mint ül, fekszik, lábhoz, előre….Az a kutya, amelyik nem ismeri ezeket a parancsokat, de ragadozó módjára van kezelve, és ezáltal megérti a gazda jelzésrendszerét, az sokkal kiegyensúlyozottabb, mint az a kutya, amelyik képzett. Azt azért érdemes tisztázni, hogy attól, mert néhány parancsot ismer a kutya, még nem nevezhető képzettnek. A képzett kutya akkor fog jól teljesíteni, ha az élete is megfelelő, teljes. Ezért szinte minden helyzetben tudja teljesíteni a feladatot. Ezt már nevezhetjük képzett kutyának. Ha otthon a szobában, vagy kertben, azaz ingerszegény környezetben megcsinálja a feladatokat, az bizony nagyon kevés. A kutya ugyanis ingerszegény környezetben örül, ha végre feladat formájában levezetheti felesleges fizikai és mentális energiáját, igényét. A frusztrált, kevésbé megértett kutya bizonytalanul fogja a vezényszavakat megérteni és használni. Ettől persze a váratlan helyzetekben nem megfelelő szituációk teremtődnek. A gazda elkeseredik, hogy a kutyája nem fogad szót….a 22-es csapdájának receptjét már meg is főzték.

A jól kezelt kutya akkor is jól fogja érezni magát életében, ha egyetlen egy vezényszót sem ismer. Ami persze fizikai lehetetlenség, hiszen mindig mondanak valamit a kutyájuknak az együttélés során. Akár csak annyit, hogy vár, mindjárt jövök, ne ugrálj. Még ha ezek nem is direkt módon, képzés formájában tanított vezényszavak. De mégis információ, és elvárásokat vonzó utasítások.

A kutyának nem fontos, hogy vezényszóra tudjon ülni, feküdni, apportírozni. A vadászkutya magától is megy a szagok után, azaz nyomkövet. Vezényszó nélkül is tud feküdni, ülni, állni, területet védeni. Az engedelmes feladatok megtanítása elsősorban a gazdának fontos. A kutyának pedig közvetetten azért, mert így jobban tud megélni dolgokat az emberek világában. Sokszor akár életet is menthet. Pl. Forgalomban való közlekedés, az autók ismerete, szállodai szobában viselkedés….A kutyaképzés olyan, mint a foci. Mindenki ért hozzá. Egészen addig, amíg a kutya olyan szinten nem fogad szót, vagy okoz kárt, rombol a kertben, hogy a gazdi komfort érzetét már zavarja. És a kertben végzett rombolások olyan mértéket öltenek, hogy azzal együtt élni már nagyon nehéz.

Érdemes tehát logikusan végiggondolni, milyen célból vesznek kutyát. Mit szeretnének vele elérni. Versenyezni vele, vagy tenyészkiállításra vinni vagy csak házőrzőnek tartani. Ugyanis ez meghatározza a kutyával való foglalkozást, már magának a fajtának a kiválasztását is. És nem utolsó sorban a foglalkozások menetét, logikai sorrendjét.

A fajta, a cél meghatározó tényezője lesz annak, hogy saját maguk vállalják fel a kutyájuk képzését, vagy időben szakemberhez fordulnak, vagy kutyaiskolába mennek. Azok a szakemberek, akik saját maguk értenek a kutyához, még ők is kollégák segítségével képezhetnek, hiszen vannak feladatok, pl. őrző-védő, ahol segítséggel lehet egy képzési folyamatot végigvinni.

Kedves gazdik. Ne essenek kétségbe. Mindig van megoldás. Ha időben fordulnak szakértőhöz, a kutyában negatívan zajló folyamatok még javíthatóak, korrigálhatóak. Ha túl későn kérnek segítséget, már nem biztos, hogy teljes mértékben tud segíteni a szakember. A kutya fiatal korában szerzett tapasztalatok, akár pozitív, akár negatív nagyon mélyen tud rögzülni a kutyában. A hosszabb ideig fennálló jelenségek pedig nagyon meghatározóak lehetnek. Az idegrendszer működését jelentősen befolyásolják. A negatív élmények pedig akár végigkísérhetik a kutya teljes életét.

Vélemény, hozzászólás?

Az email címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

A honlap további használatához a sütik használatát el kell fogadni. További információ

A süti beállítások ennél a honlapnál engedélyezett a legjobb felhasználói élmény érdekében. Amennyiben a beállítás változtatása nélkül kerül sor a honlap használatára, vagy az "Elfogadás" gombra történik kattintás, azzal a felhasználó elfogadja a sütik használatát.

Bezárás