Hobbi Kutyaiskola, egyéni foglalkozások az egész országban!

Hatalmi rangsor, területvédelem

Hatalmi rangsor, területvédelem

Területvédelem

A kutya  emberrel való szoros kapcsolata miatt a kutya terület iránti érzelme nem juthat kifejezésre eredeti mivoltában, csupán korlátozottan és erősen megváltozott formában. A territórium egy állat vagy állatcsoport birodalma, amelyen belül uralkodik. ez a terület sokszor azonos az élettérrel, de nem feltétlen korlátozódik csak arra. Sokszor egy kutya a kerítés előtti részt, vagy akár egy egész hegyvidéket is magáénak érez. Az életteret elsődlegesen nem az állat határolja el, hanem a körülmények, a tényezők. A territóriumok csak akkor határolhatóak el egymástól, ha az állatoknak lehetőségük van a határ megjelölésére.

A jelölés történhet szaganyagokkal, hangadással vagy mozdulatokkal. A kutya territóriumának határait az ember határozza meg. A felhúzott kerítések, a pórázok, a lakás, esetleg egy láncon tartott kutya határai a tartási körülménynek megfelelően tudnak exact módon alakulni. A territóriumon belül és kívül azonban láthatatlan határok húzódnak meg. Az alvó, pihenő, evőhely egy konkrét hely, amit biztosan védeni fog a kutya egy idegennel szemben. Az emberi beavatkozás következményeként a kutya  veleszületett védekező mechanizmusai korlátozódtak, mozgástere kevesebb lett. Ha nem megfelelően dolgoznak a kutyával, az agressziója ezért növekedhet, vagy éppen ellenkezőleg. Apatikus lesz, félős és frusztrált. Ha a kutya nem érvényesülhet, mert pl. a kan nem szabadon választhat szukát, ha nem maga jelölheti meg és szélesítheti a területét, akkor annak következményeivel számolni kell.

A vadászó állatok vadászterületeket jelölnek ki, és bár tekintélyes mérvű átfedés lehet több állat területe között, ezeket a konfliktus helyzeteket úgy tudják elkerülni, hogy bélsárral megjelölik a területet. Ezt a bélsárt nem kaparják el, így jelezve az arra járó másik ragadozónak, hogy az a terület már foglalt.Kutyaféle esetében ez másképp van. A szomszédos farkascsaládok üvöltéssel hívják egymást közös vadászatra. Nem ragaszkodnak annyira a megszerzett területhez, rabló módjára őj területet kaparintanak meg.

A kutya territóriumának határai mentén szagjeleket helyez el. Ez többnyire a kutyák vizelet és széklete. A jelzésnek magának önmutogató szerepe is van. A kan csaknem minden alkalommal , amikor idegen kutyával találkozik, annak nemétől függetlenül vizel. Minél inkább önmutogató jelleggel teszi ezt, annál magasabban helyezi el a szagjelzését. Amennyiben a vizelés pusztán a hólyag kiürítése végett történik, a kan a hátulsó lábát egyáltalán nem emeli fel. Hátulsó lábait erősen szétveti, hátranyújtja, testének hátulsó felét leengedi. Normális esetben a kankutya többször, szaggatottan, egészen kis adagokban vizel, s ha a séta vége felé is adódik önmutogatást kiváltó helyzet, akkor rendszerint képes még néhány cseppet az arra alkalmas tárgyra kipréselni.

Jelzés és felülbélyegzés

A kutya séta közben igyekszik valamennyi más kutyától eredő szagjelzést felülbélyegezni. Az idegen szagjelzés önmagában is harcias állapotba hozhatja, ha az ellenségszámba menő kutyától származik. A baráti viszonyban lévő kutyák viszont csak kevéssé reagálnak egymás jelzéseire. A szuka vizeletre alkalmas helyet úgy keresi, hogy a kan azt könnyen felfedezhesse, megtalálja. A szuka kutyák is tudnak felülvizelni egy másik szuka vizeletét, lábukat kissé felemelve.

Önmutogatás

Bélsár ürítésekor a kutya igen gondosan választja meg a tényleges helyet. Szagokat keres, amelyek majd székletürítésre késztetik a kutyát. Ilyenkor megfigyelhetjük, hogy körbeforog. Keresi a jó pozíciót. A bélsár ürítése után mellső és hátulsó lábaival kaparó mozdulatokat végez. Ez elsősorban önmutogatás céljából teszi. Talán a szag jobb szétszóródása céljából hasznos.

Hatalmi rangsor

A kutyák olykor kemény küzdelem eredményeként, néha viszont minden különösebb harc nélkül szerzik meg a vezető szerepet. A szánhúzó kutyáknál figyelhető meg a kemény küzdelem, hiszen a fogat élén lenni, különösen megtisztelő vezetői szerep. A szukák és a kölykök kivételes helyzetet élveznek, ezek olyan társas viselkedési tiltásokat váltanak ki, amelyek következtében a szuka magasabb rangúvá válik, mint a vele egyenlő, sőt nála nagyobb, erősebb kan.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail-címet nem tesszük közzé.

A honlap további használatához a sütik használatát el kell fogadni. További információ

A süti beállítások ennél a honlapnál engedélyezett a legjobb felhasználói élmény érdekében. Amennyiben a beállítás változtatása nélkül kerül sor a honlap használatára, vagy az "Elfogadás" gombra történik kattintás, azzal a felhasználó elfogadja a sütik használatát.

Bezárás