Hobbi Kutyaiskola, egyéni foglalkozások az egész országban!

Kutya-ember kapcsolat

Kutya-ember kapcsolat

Ha a szülőktől korán leválasztunk egy kölyökkutyát, és nem megfelelő szociális körülményeket és lehetőségeket teremtünk számára, akkor a kicsi szeretet nélkülivé válik. Később ez kihat a magatartására, a személyes kapcsolataiban. Ha hosszú ideig tenyésztelepen vagy kennelben élnek kölyökkutyák, a társas kapcsolatok kialakulásának kritikus időszakában elszigetelve tartják, akkor kifejlett korában önkéntelenül agresszívvá válhat emberekkel, kutyákkal és tárgyakkal szemben.

Egy nagyvárosi kutyatartás viszonyai között sok esetben előfordul, hogy a kölyköt kedvenc állatnak vásárolják. Eléggé elkülönítve tartják. ezért aztán más kutyákkal és az emberekkel való kapcsolatteremtésének lehetőségei igen korlátozottak lesznek.Így kialakulhat rendellenes viselkedés más kutyákkal, emberekkel és tárgyakkal kapcsolatban.

Ugyanis, ha egy állat túlzottan rászorul a gazdára, képtelen lesz normális, pozitív kapcsolatot teremteni más állatokkal és emberekkel. Kialakul a menekülési viselkedés, tömegfélelem, félelmében pedig agresszívvá, harapóssá válik a kutya. Az agyondédelgetett kedvenc nem kap elég időben kapott terelgető korrigálást, ezért nem tudja hogyan viselkedjen. Érzelmileg labilissá, idegenekkel szemben bizalmatlanná válhat. Harciassága nem magabiztos, de nem hagyható figyelmen kívül, mert a félelemből támadó kutya hirtelen és kiszámíthatatlan reakciókat produkál.

Attól függően, hogy a kutya idegrendszere mennyire terhelt, és ennek milyen jeleit mutatja, szükséges a helyes korrekciót és foglalkozást elvégezni. A gyógyulási idő, a szerzett tapasztalatok elfelejtése hosszú idő, és az eredmény egyáltalán nem jósolható meg előre. Sőt gyakran kérdés, hogy helyrehozható-e. Javulást szinte mindig lehetséges egy-egy esetet kivéve.

Az emberrel való kapcsolat során a kutya kísérletet tesz a vezető szerep megszerzésére. A fiatal kutyák – különösen a kanok – játék közben mutathatják a dominancia jeleit. Ha a kutya gorombán kezd játszani gazdája cipőjével, vagy harapdálja a gazdája kezét, azt érdemes jó korrigálással a helyes irányba terelni. Nem mondhatjuk ki exact módon, hogy így vagy úgy kell ezt csinálni. Nincs ugyanis erre egy előre meghatározható módszer. Minden korrigálás ideje, és módja a kutya reakciójától függ.

Az a kutya, amelyik kapcsolata a gazdájával, az emberrel megfelelő, az kiegyensúlyozott és sokkal simulékonyabb. Ha a domináns szerep a kutyáé, védelmezni fogja a gazdáját, mint a hozzátartozó nyájat. Ez pedig komoly gondot okozhat a gazda életében. Nehezen tud vendéget fogadni, mert a kutya nem engedi be a vendégeket, az idegeneket. Ezzel a helyzettel viszont a gazda sem tud mit kezdeni, mert a rangsorban a kutya alatt van. Így a kör be is zárult. Ugyanez a helyzet alakul ki, ha egy kutya csak egy kutyával éli le az életét. Nem lát különböző társas együttélési formát, nincs miből mintát vennie. Azok a kutyák, melyek kölyökkorukban zárt kennelekben vagy területen élték le életüket, támadni fogják az embereket, sőt saját gazdájukat is. Ezek a kutyák pszichésen beteggé válnak, az ember szándékos, vagy tudatlan állattartása miatt.

Persze vannak olyan esetek is, amikor egy kölyökkutyát valamilyen vírus támad meg kölyökkorában. Ha a tenyésztő erre nem figyel, komoly idegrendszeri károsodás maradhat  vissza, amely vissza nem fordítható folyamat. Lehet veleszületett  betegség is, amelyet viszont időben jó lenne felismerni. Csakhogy ez nem olyan egyszerű, még egy szakembernek sem. Erre a tenyésztő tudna a legjobban figyelni, akinek az lenne a feladata, hogy a megszületett kölyköket állandóan figyelje, és a legkisebb nem megszokott jelre odafigyeljen és kezelje. Egy jó szakembernek is nehéz utólag visszafejteni, mi történhetett a kölyökkutyával a szocializációs időszakban. Persze a jó szakember viszonylag rövid időn belül a helyes diagnózist tudja felállítani, de nem mindegy, hogy  a kölyökkorban ért idegrendszeri sérülés, vagy hosszantartó negatív élmény, hatások meddig hatottak a kiskutyára, és konkrétan mik voltak. Ez ugyanis befolyásolja, hogy a kutya állapota javítható-e és ha igen, akkor milyen mértékben.

A gazda és kutya kapcsolatának elemzése során sokat meg lehet tudni magáról a kutyatartó személyéről is.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail-címet nem tesszük közzé.

A honlap további használatához a sütik használatát el kell fogadni. További információ

A süti beállítások ennél a honlapnál engedélyezett a legjobb felhasználói élmény érdekében. Amennyiben a beállítás változtatása nélkül kerül sor a honlap használatára, vagy az "Elfogadás" gombra történik kattintás, azzal a felhasználó elfogadja a sütik használatát.

Bezárás